KULLANILACAĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR:

Bitki Zararlı Organizma Adı Uygulama dozu ve dönemi Son uygulama ile hasat arasındaki süre
Pamuk Yaprak biti (Aphis gosspyii)

Yaprak pireleri (Asymmetrasca decedens, Empoasca decipiens)

Tütün beyazsineği (Bemicia tabaci)

 

10 gr/da (nimf,ergin)

10 gr/da (nimf,ergin)

 

40 gr/da (larva,ergin)

Patates Patates böceği

(Leptinotarsa decemlineata)

6 gr/da (larva,ergin) 7 gün
Domates (Tarla) Tütün Beyaz sineği

(Bemicia tabaci)

30 gr/da (larva,ergin)

 

3 gün
Domates (Sera) Tütün Beyaz sineği

(Bemicia tabaci)

30 gr/100 L su (larva,ergin) 3 gün
Antep fıstığı Antepfıstığı pisillidi (Agonoscena pistaciae) 20 g/100 L su (ergin, nimf) 7 gün
Biber (Sera) Şeftali yaprakbiti

(Myzus persicae)

25 g/ 100 L su (ergin, nimf) 3 gün
Elma Elma yeşil yaprakbiti

(Aphis pomi)

20 g/ 100 L su (nimf, ergin) 14 gün
Karpuz Şeftali yaprakbiti

(Myzus persicae)

25 g/da (ergin, nimf) 7 gün
Tütün Şeftali yaprakbiti

(Myzus persicae)

10 g/da (ergin, nimf) 10 gün

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ:

SUNACET 20 SP, sistemik etkili bir ilaçtır. İlaçlamadan kısa bir süre sonra bitki bünyesine geçer ve etkisini 14 ile 21 gün süreyle korur.

– İlaçlamalar sabah çiğ kalktıktan sonra veya akşam serinliğinde yapılmalıdır.

– İlaçlamalar yapıldıktan sonra 6 saat içinde yağmur yağarsa ilaçlama tekrarlanır.

Pamuk yaprakbiti: Beyaz sinek ile bulaşık olduğu saptanan tarlaya köşegenler yönünden girilir. Her 5 adımda bir alt, orta ve üst yapraklardan olmak üzere 50 yaprak toplanır. Yaprak başına 5 larva-pupa olduğunda kimyasal mücadele uygulanır.

Pamuk tütün beyazsineği: Beyazsinek yoğunluğu dikkate alınarak yaprak başına 10 larva+pupa bulunduğunda mücadeleye başlanmalıdır.

Pamuk yaprakpireleri: Yaprak başına ortalama 10 adet yaprakpiresi saptandığında ilaçlama yapılmalıdır.

Domateste beyazsinek: Beyaz sinek ile bulaşık olduğu saptanan tarlaya köşegenler yönünden girilir. Her 5 adımda bir alt, orta ve üst yapraklardan olmak üzere 50 yaprak toplanır. Yaprak başına 5 larva-pupa olduğunda kimyasal mücadele uygulanır.

Elmada yeşil yaprakbiti: Vejetasyon süresi boyunca 100 sürgünden 15’inde bulaşıklık olursa ilaçlama yapılmalıdır.

Patateste patates böceği: Örnekleme için tarlaya köşegenleri istikametinde girilerek, zararlının yumurta, larva ve erginleri aranır. Herhangi bir dönemine rastlanması o tarlanın bulaşık olduğunu gösterir. Birinci döle karşı ilaçlama yapılacaksa, bitkilerde ilk olgun larvalar (dördüncü dönem) görüldüğünde yapılmalıdır. İkinci döle karşı ilaçlama yapılması durumunda ise yumurta açılımının tamamlanması gerekir. Bu dönemde de, böcek yoğunluğuna bağlı olarak meydana gelecek zarar bitki tarafından tolere edilebileceğinden, ilaçlama gerekmeyebilir.

Karpuzda şeftali yaprakbiti: İlaçlama zamanını saptama amacı ile nisan ayından itibaren tarlaya köşegenler doğrultusunda girilerek 3-5 adımda bir, bitkilerin taze yaprak ve sürgünlerinden tesadüfi olarak birer yaprak koparılır. Bir yaprağa düşen zararlı sayısı 10-20 adet ise mücadeleye başlamak gerekir.

Biberde (sera) şeftali yaprakbiti: İlaçlama zamanını saptama amacı ile yapılan kontrollerde bir yaprağa düşen zararlı sayısı 10-20 adet ise mücadeleye başlamak gerekir.

Tütün şeftali yaprakbiti: Tütün tarlalarında yaprak biti yoğunluğunun aşırı çoğalmasını beklemeden mücadeleye geçilmelidir. Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri için bir yaprakta ortalama 25 adet nimf+ergin görüldüğünde ilaçlamaya geçilmelidir.

Antep fıstığı antepfıstığı pisillidi: Psillid zararı başladıktan 30-40 gün sonra, yoğun karagöz dökümü olduğundan mücadelede asla geç kalınmamalıdır. İlaçlamaya 100 bileşik yaprakta bileşik yaprak başına 20-30 nimf görüldüğünde başlanmalıdır.

ABRADE 100 EC®
SUNIDOX 150 SC®